Aktualności

Wykład Joanny Małochy!


W dniu 12 czerwca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kwaczale wzięli udział w wykładzie dr Joanny Małochy pt. „Dobry pasterz dla swych owiec, zsyła księży na Lipowiec”, czyli zamek babicki w świetle badań historycznych i archeologicznych.

W czasie spotkania uczniowie poznali dzieje średniowiecznego zamku „Lipowiec”, będącego własnością biskupów i obfitującego w ciekawe i tragiczne wydarzenia. Zamek pełnił funkcje obronne, a także był więzieniem dla zwolenników reformacji. Młodzież dowiedziała się wielu interesujących wiadomości, które zostały poparte przygotowaną prezentacją multimedialną. Największe zainteresowanie wzbudziły legendy związane z zamkiem babickim. Jak głosi podanie można spotkać tam Białą Damę oraz przy odrobinie szczęścia czarną karetę, pozbawioną woźnicy i zaprzężoną w trzy pary koni, które unoszą się w powietrzu, nie dotykając kopytami wyboistego traktu.

Wykład odbył się w ramach projektu „Niech połączy nas książka i historia-cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” oraz przez Gminę  Alwernia. Parterami MGBP w Alwerni w realizacji projektu są: Stowarzyszenie Młoda Alwernia, Stowarzyszenie Alwernia Plus, Stowarzyszenie „Seniorzy Alwerni”, Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty.

FOTORELACJA