Aktualności

Wizyta w Galerii "Drzewiej"


Dnia 12 czerwca 2018 r. uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Okleśnej gościli w Galerii „Drzewiej” w Porębie Żegoty.

Warsztaty pt. „Zapomniane zawody w naszej okolicy” prowadzili właściciele Galerii i twórcy sztuki ludowej Zofia i Edward Góreccy. Uczniom przybliżono tajemnice zawodów, dziś już rzadko spotykanych, jak bednarz, kowal, czy kołodziej. Dzieci poznały narzędzia, którymi się oni posługiwali oraz dawny sprzęt używany w gospodarstwach wiejskich. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie mogli popróbować rzeźbienia dłutem i pomalować na pamiątkę drewnianego tulipana Ponadto  zwiedzili galerię sztuki ludowej, mieli też czas na zabawę w ogrodzie, oglądanie zwierząt domowych, a także na zawody w strzelaniu i rzucaniu podkową do celu.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Niech połączy nas książka i historia-cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” oraz przez Gminę  Alwernia. Parterami MGBP w Alwerni w realizacji projektu są: Stowarzyszenie Młoda Alwernia, Stowarzyszenie Alwernia Plus, Stowarzyszenie „Seniorzy Alwerni”, Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty.

FOTORELACJA